Najcennejšia zručnosť? Buďte šéfom grilu!

S blížiacim sa letom sa blíži tiež obdobie vonkajších grilovačiek s priateľmi. Každý v tomto smere ocení niekoho znalého, staňte sa týmto hrdinom! Ovládnite obracačky, grilovacie platne a rozbehnite gastronomické hody. Gril na kurence sa pre vás stane čerešničkou na torte a grily na gyros zase zaujímavou exotikou. Hurá do toho!

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, grilovanie je úplne odlišné od bežného varenia. Človeka čaká množstvo nástrah. Najväčší rozdiel je ale v skúsenostiach. Zatiaľ čo v bežnom varení skúsenosti nie sú úplne potrebné, u grilovania sa na skúsenosti musíte spoľahnúť a od nich závisí váš úspech alebo naopak neúspech. Gril na kurence sa stává žiarivým príkladom. Ugrilovať perfektné krídelká totiž nie je len otázkou času na grile …

Grilovačka vždy začína v kuchyni

Hoci sme grilovanie s varením ešte pred chvíľou porovnávali, teraz sa ukazuje dôležitosť oboch disciplín. Pred každou grilovačkou je totiž potrebné mäso riadne namarinovať respektíve naložiť. Už v túto chvíľu sa výrazne prejavuje, ako veľmi dobrým kuchárom ste. Mali by ste vedieť čo k mäsu pridať, aké korenie sa hodí na aký typ mäsa, prípadne aký zvoliť základ. Grilovacie platne majú navyše tendenciu niektoré koreniny pripaľovať. Mali by ste mať vyskúšané, ktoré koreniny to sú. Skúsenosti oceníte aj pri marinovaní, ktoré by malo prebiehať niekoľko dní vopred. V krajnom prípade sa mäso odporúča nechať naložené od večera do rána. Pokiaľ máte ale naozaj prerastené kvalitné mäso, nebojte sa ho marinovať aj niekoľko dní.

Trpezlivosť je najdôležitejšou vlastnosťou šéfa grilu

Čo spája gril na kurence, grily na gyrosgrilovacie platne? Ak z nich zložíte mäso príliš skoro, pravdepodobne kulinársky zážitok nebude nič moc. To isté nastane v prípade, že necháte mäso na grile až príliš dlho. Ako šéf grilu by ste sa tak mali vybaviť maximálnou trpezlivosťou podloženou faktickými znalosťami. Majte v hlave, ako dlho mäso grilovať, ale nebojte sa ochutnávať a praxou túto teóriu overovať. Všetko totiž nemusí ísť vždy podľa nastavených pravidiel. Ako kuchár to už určite viete, však?

 

Nacvičte si grilovanie napríklad malou grilovačkou pre blízkych. Zaistíte tak kvalitný gastronomický zážitok nielen budúcim hosťom a o to predsa ide …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Post