Varte bezpečne a produktívne bez zbytočného plytvania energiami

Varíte doma na plyne alebo odporovej špirále? Možno vás neprekvapí, že existuje ešte jeden spôsob. Indukčný sporák respektíve indukčný varic sú zaujímavou alternatívou, ktorá dokáže uľahčiť nielen prácu v kuchyni, ale tiež zníži výdavky za energie. Je teda indukčný sporák úplne perfektnou voľbou?

Ak vezmeme do úvahy nevýhody varenia na plyne alebo na odporovej špirále, potom hovoríme o čase rozohrievania alebo o úplne šialenej údržbe. V oboch disciplínach má indukčný sporák jasne navrch. Proces rozohrievania trvá niekoľko málo sekúnd a údržba? Rovnako ako stierať akúkoľvek inú časť kuchynskej linky. Indukčný sporák sa tak pomerne výrazne javí ako horúci kandidát v kresle pre najlepší kuchynský varič.

Ako indukčný sporák funguje?

Indukcny varic funguje na pomerne jednoduchom princípe. Platnička, respektíve varná zóna, obsahuje cievku, ktorá je napájaná veľkým striedavým elektrickým prúdom. Cievka býva vyrobená z medeného drôtu, ktorý je perfektnou voľbou čo sa vodivosti a stratovosti týka. V cievke napájaním vzniká magnetické pole, ktorého pôsobením na magnetické dno nádoby indikuje vírivé prúdy. Tie sa vďaka elektrickému odporu nádoby okamžite začínajú meniť na teplo. Od takto ohriatej nádoby sa počas chvíle ohrieva aj jej obsah. Z celého tohto procesu plynie jedno zásadné negatívum. Aké?

Indukčný sporák skrýva jedno veľké ale …

Jednou z najväčších nevýhod indukčného sporáka je bezpochyby nutnosť použitia riadu vyrobeného z magnetických materiálov. Pokiaľ máte doma medený alebo hliníkový riad, indukcny sporak vám teda bude úplne k ničomu. Pokiaľ na ňom ale napríklad kvôli úspornosti trváte, potom sa pozrite v obchode po hrncoch s takzvaným sendvičovým dnom. Tie sú svojou stavbou určené pre tento účel. Dno je tvorené vrstvami nerezovej ocele, medzi ktoré je vložená doska z ocele feromagnetickej.

Prevažujú však nesporné výhody

Hoci indukčné variče majú aj negatíva, stále ostávajú skôr pozitívnou voľbou. Ako som už spomenul, je rýchlejší, lepšie prenáša teplo, ponúka rovnomerný ohrev i jeho lepšiu kontrolu. Je tiež úplne ideálny do rodiny s deťmi, pretože doska sama o sebe negeneruje vôbec žiadne teplo a nebezpečenstvo popálenia tak zostáva len u hrnca. Tak čo, vyskúšate ho doma?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Post