Varte rýchlo a bezpečne s indukčnými hrncami

Máte doma indukčný varič a jediné, čo chýba, sú hrnce na indukciu?Možno ani netušíte, prečo sú tieto hrnce tak užitočné. Predstavte si napríklad taký hrniec na cestoviny, ktorý sa vďaka indukčnej technológii sám premieša a cestoviny nepripáli. Čím sú teda tieto hrnce toľko odlišné a prečo nemožno namiesto nich na indukciu použiť klasický hrniec nerezový?

Indukčný varič je v domácnostiach stále populárnejším a populárnejším zariadením. Možno je to tým, že na rozdiel od plynového alebo odporového variča sa rýchlejšie zahrieva. To však nie je jediné plus tejto technológie. Varenie za pomoci indukcie je totiž aj šetrnejšie na energiu a zároveň aj bezpečnejšie pre vaše deti. Aj platnička rozpálená na maximálny výkon nevydáva žiadne nebezpečné teplo. Varí teda len v prípade, že na ňu položíme hrnce na indukciu. Indukčnú technológiu ale oceníte aj pri upratovaní. Väčšinou sa totiž do linky zabudováva takým spôsobom, že sa povrch takmer nelíši od zvyšku linky a dosku jednoducho utriete. Jedinou nevýhodou tak zostáva nutnosť zohnať špeciálne hrnce. Je to však taký zásadný problém?

Ako spoznať kvalitné hrnce na indukciu?

Už z úvodu je jasne viditeľné, že na indukčné varenie nemôžete použiť len tak hocijaký hrniec na cestoviny. Hrnce na indukciu totiž musia mať špeciálnu úpravu dna, ktorá umožní kontakt s varnou doskou. Tomuto dnu sa profesne hovorí dno sendvičové. Skladá sa z dvoch druhov ocele. Ako prvá je použitá vrstva nerezovej ocele, medzi ktorú je vložená menšia doštička z bežnej feromagnetickej ocele.

 

Ako to celé funguje? Cievka z medeného drôtu uložená vo variči vytvára magnetické pole. Pôsobením práve tohto poľa na vodivé dno hrnca na indukciu v nádobe indukujú vírivé prúdy, ktoré sa vďaka elektrickému odporu nádoby menia na teplo. Tak sa dosahuje rovnomerné zahrievanie obsahu hrnca.

Po čom siahnuť v obchode?

Ak máte rozhodnuté a jasne volíte možnosť indukčného variča, potom odporúčame mrknúť do jeho manuálu, kde nájdete odporúčania pre výber hrncov. Najčastejšie sa používa riad práve zo spomenutého feromagnetického materiálu. Váš varič pravdepodobne nebude výnimkou. Dnes už je však možné naraziť na množstvo riadu aj z iného materiálu, ktorý vďaka sendvičovej technológii vo dne môže na indukčných varičoch fungovať. Vďaka tomu môžete aj naďalej vyberať aj hrniec nerezový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Post